16 Mayıs 2012 Çarşamba

Diş Buğdayı Organizasyonu..
Canım bebeğim büyüyor..ilk dişi geliyor ne mutluyuz!!. Bu sevinçli kutlama geleneksel bir şölen olarak nesilden nesile geçmiştir.Şimdi sıra benim bebeğimin Diş Buğdayı gününde..
Bu özel günü evde yada dış mekanda sizin isteğiniz doğrultusunda büyüleyici bir parti havasında kutlamaya hazır mısınız?

Tepsiye serpiştirilen diş buğdayı, ikramlarımız, mekana özel süslemelerimiz, hediyeler ve çoşkulu kutlama oyunlarıyla ,bu özel gün  daha da güzelleşip "VERDA" ile masalsı oluyor..

 
DİŞ BUĞDAYI ( DİŞ HEDİĞİ )

Malzemeler: ( 25 kişi için )
750 gr Buğday
250 gr Nohut
1 kase Pudra Şekeri (veya Hindistan Cevizi)
1 tabak dövülmüş Ceviz ( veya Şan fıstığı, Fındık, Badem ilave edilebilir)
Kuru Üzüm (veya ufak parçalara ayrılmış Kuru Kayısı ilave edilebilir)

Yapılışı:

Bir gece öncesinden buğday ve nohut ayrı tencerelerde ıslatılır. Diş Buğdayı Parti günü yine ayrı tencerelerde kaynatılmak sureti ile pişirilir.

Servis yapılacak kaselere 2 çorba kaşığı buğday, 1 çorba kaşığı nohut,üzerine Şan fıstığı veya ceviz, isteğe göre kuru üzüm ve son olarak da pudra şekeri konularak misafirlere ikram edilir.

Diş Buğdayı Seremonisi:
Günün anlam ve önemini belirtmek için kaselerden birinin içine (yiyeceklerden görünmeyecek şekilde) çeyrek altın konulur. İçinde altın bulunan kase her kime çıkarsa, altını ev sahibinin hediyesi olarak kabul eder. Buna karşılık bebeği baştan aşağı giydirmekle sorumludur.

Misafirlere servis yapıldıktan sonra, salonun ortasına veya masa üzerine temiz ve şık bir örtü yayılır.
Örtünün ortasına büyük bir tepsi konur.
Tepsinin etrafına da Kuran-ı Kerim, Kitap, Kalem, Hesap Makinesi, Makas, Steteskop, Mouse, Altın bilezik, kapalı ilaç kutusu,vb. Meslek Materyalleri ile birlikte bir kase Diş Buğdayı yemeği konur.
Diş buğdayı çocuğu, tepsi içerisine oturtulur. Dua ile birlikte kase içerisindeki diş buğday yemeğinden bir avuç alınarak çocuğun kafasından aşağı dökülür. Kafasından aşağı düşen yemekten bir parça çocuğun ağzına verilir.
Eski Türk inanışına göre; Çocuk elini uzatıp hangi eşyayı alırsa, ilerideki mesleğini seçmiş oluyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder